„Jego wyjątkowość” – Morskie Oko

Morskiego Oka przedstawiać nikomu nie trzeba. Jedno z nielicznych takich miejsc w Tatrach. Dostępne bez większego wysiłku, a przynajmniej dla większości piechurów -turystów, z naciskiem na to słowo, bo od jakiegoś czasu słyszymy iście dramatyczne historie z niemal w całości wyasfaltowanego szlaku… Nie zagłębiając się i nie oceniając, bo nie do nas ten osąd należy, pragniemy przypomnieć, że trasa liczy  niecałe 9 km, a suma przewyższeń, to zaledwie 526 m – jak na taki długi odcinek trasy. Można dojść prawie w całości wyasfaltowaną trasą lub czerwonym szlakiem.

Na parking, na którym znajdowało się może z 15 samochodów dotarliśmy nieco po 8 rano. To zdecydowanie za wczesna pora dla fiakrów, co nas niezmiernie ucieszyło, może nie tylko z samego faktu, że nie popieramy masowych wycieczek ludzi, którzy w ten sposób dostają się na Morskie Oko, a również z faktu mojego ciętego języka, który czasem mimowolnie uaktywnia się na widok absurdów. Wracając do piękna naszych Tatr, to niechybnie mamy szczęście, że niemal każdy z nas może zobaczyć tak piękne jezioro górskie.

1-IMG_9758

1-IMG_9772

1-IMG_9775

Jest ono największym jeziorem tatrzańskim, a jego wody otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich.  Leży ono w kotlinie stanowiącej górną część Doliny Rybiego Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga. Morskie Oko z trzech stron otoczone jest lasem, a wyżej skalnymi szczytami i turniami.

1-IMG_9863

1-IMG_9880

1-IMG_9908

Od wschodu rozciąga się Grań Żabich, na pd.-wch. są to Niżne Rysy i Rysy. Tutaj grań skręca w kierunku zach. poprzez Żabi Koń, Żabią Turnię Mięguszowiecką, Wołową Turnię, Mięguszowieckie Szczyty (Czarny, Pośredni, Wielki), Cubrynę, aż po Szpiglasowy Wierch. Dalej grań skręca w kierunku północnym i przez Miedziane i Opalone domyka otoczenie Morskiego Oka. Wyróżniająca się sylwetka Mnicha, zarys karu polodowcowego nad Czarnym Stawem stanowią charakterystyczne elementy krajobrazu nad Morskim Okiem.

1-IMG_9926

1-IMG_9900

1-IMG_9947

Przez dłuższy czas chłonęliśmy widoki popijając rozgrzewającego grzańca i kakao zamówione w Schronisku PTTK Morskie Oko. Dzień był wyjątkowo słoneczny, ale zdradziecko chłodny.

1-IMG_9934

1-IMG_9906

Będąc choć raz w tym miejscu latem, nie sposób nie zauważyć tej cudownej zimowej transformacji. Widok nie gorszy niż w lecie, jednak jakże zupełnie inny. Wszech otaczające szczyty w białej puchowej pokrywie. I jezioro niczym biały dywan…

1-IMG_9939

1-IMG_9944

Ciężko rozstawać się z miejscami, które wywołują w nas pozytywne emocje. Z drugiej strony wspaniałym uczuciem jest mieć do czego wracać. Nasze wspaniałe góry – każdy znajdzie tu miejsce, które zapadnie głęboko w sercu i pozostanie tam na zawsze.

1-IMG_9935

Aby je pokochać nie trzeba od razu zaczynać od wielkich szczytów, a po prostu cieszyć się tym co nam oferują – niesamowitą faunę i florę, wyjątkowy i dziś rzadko spotykany spokoj i wszech otaczający ogrom przestrzeni, tu i ówdzie poprzecinany licznymi dolinami, jeziorami i z oddali widzianymi szczytami

1-20170303_131154aaaa

Reklama

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s