Polskie Carcassonne – małopolski Biecz

W Bieczu znaleźliśmy się przypadkowo, powracając z innej podróży. Naszą uwagę przykuła ratuszowa wieża widoczna już z daleka.  Miasto Biecz ze względu na unikatowe walory architektoniczno-urbanistyczne należy do najpiękniejszych miast Polski południowej. Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają miastu niepowtarzalny charakter. Niejednokrotnie Biecz określany jest  „Perlą Podkarpacia”, „Małym Krakowem”, jak również „Polskim Carcassonne”.Biecz posiada barbakan, otoczony jest murami obronnymi, w których niegdyś znajdowało się kilkanaście baszt.  Rynek biecki zajmował 1/8 powierzchni całego miasta.

Zaparkowaliśmy niedaleko ratusza. Pierwotnie był to gotycki budynek, ze ścianami wykonanymi z cegły i ozdobionymi za pomocą wysokich okien. Ratusz posiadał wieżę strażniczą z zegarem. Niestety w XVI w. wieża uległa zawaleniu, a w jej ruinach zginął młody trębacz. Po zawaleniu wieży przystąpiono do jej odbudowy, dzięki funduszom Marcina Kromera.

1-IMG_9792

Marcin Kromer urodził się w 1512 r. w Bieczu, gdzie ukończył szkołę parafialną, a następnie studiował w Akademii Krakowskiej. Pracował m.in. w kancelarii królewskiej. Studiował we Włoszech. Był sekretarzem arcybiskupa krakowskiego, a 1542 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie został sekretarzem królewskim Zygmunta Augusta. Zajmował się sprawami pruskimi. Za prace historyczne o Polsce otrzymał od króla nobilitację. 

IMG_9834

Nowa wieża zgodnie z panującą modą renesansu została zwieńczona kopułą, a ściany zostały ozdobione sgraffitem w geometryczne wzory (sgraffito – technika dekoracyjna w malarstwie ściennym, szczególnie popularna w okresie renesansu) . Ratusz został zwieńczony attyką natomiast ściany ozdobiono boniowaniem. Na wieży od zachodniej strony został wmurowany m.in. herb Marcina Kromera. Na ścianie wschodniej znajduje się unikatowa tarcza zegara z XVI w. z 24 godzinnym podziałem. Był to jedyny zegar w miejscu publicznym w Bieczu. Ratusz w pierwotnej formie przetrwał do XX w. na jego miejscu powstał nowo zbudowany budynek – rozebrano wówczas wschodnią jego część zachowując część zachodnią związaną z wieżą ratuszową. Na wieżę ratuszową prowadzą drewniane schody, którymi można wejść na platformę widokową, z której rozpościera się piękna panorama na dolinę Ropy, Beskid Niski oraz przyległe Pogórza Karpackie.

1-IMG_9779

1-IMG_9766

1-IMG_9777

Imponujące wrażenie wywarła na nas Kolegiata Bożego Ciała. Jest to główny zabytek późnogotyckiej architektury Małopolski.

IMG_9836

Do najcenniejszych elementów wyposażenia strzelistego wnętrza należą: renesansowe stalle oraz pomniki, obraz „Zdjęcie z krzyża” w ołtarzu głównym namalowany przez artystów z kręgu Michała Anioła, przedstawienia wykonane przez Stanisława Stwosza (syna Wita Stwosza), polichromia prezbiterium zaprojektowana i wykonana przez Włodzimierza Tetmajera przy współudziale bieczanina Apolinarego Kotowicza (ucznia Matejki). Artysta przedstawił w niej galerię królów polskich.

IMG_9820

Od strony południowej kościoła na murze oporowym umieszczonych jest 13 figur, wykonanych z kamienia pińczowskiego, przedstawiających apostołów, a fundowanych przez pątników z Węgier i różne osobistości z regionu Biecza.

1-IMG_9816

Dom z Basztą To piękna kamienica z renesansową attyką, fryzem sgraffitowym tzw. ”Stara Apteka”. W niej mieściła się najstarsza apteka na Podkarpaciu. Dzisiaj znajduje się tam Muzeum, a w nim ekspozycja aptekarska oraz ekspozycje dawnej muzyki i rzemiosła. Na terenie Muzeum znajduje się drewniana beczka o pojemności ok. 9 tyś. litrów. Od 1986 r. eksponowana na dziedzińcu wewnętrznym Domu z basztą, ważny symbol historycznych tradycji Biecza w handlu winem.

IMG_9833

1-IMG_9822

Baszta Kowalska zwana również Basztą plebańską, po przeprowadzeniu prac konserwatorskich w latach 80-tych XX w., została przekazana na cele muzealne. W baszcie kowalskiej znajduje się galeria malarstwa współczesnego oraz stała ekspozycja poświęcona bieckiemu harcerstwu. Na dziedzińcu znajduje się pomnik wspomnianego wcześniej bieczanina – Marcina Kromera.

1-IMG_9797

System fortyfikacyjny Biecza sięga XIV w. Mury zostały rozbudowane w XVI i na początku XVII w., kiedy to wzmocniono je 17 basztami i wieżami. W latach 1584-1610 powstał Barbakan w celu wzmocnienia Bramy Górnej – głównej bramy do miasta. Baszty obsługiwane były przez cechy rzemieślnicze. Wraz ze zmianą techniki wojennej w XVII w. utraciły znaczenie i popadały w ruinę. Do czasów obecnych zachowały się nieliczne. Wzdłuż murów została utworzona alejka spacerowa.

1-IMG_9798

1-IMG_9802

Polska niejednokrotnie zaskakuje czarując małymi miasteczkami, wąskimi uliczkami, w których na turystów czekają skarby w postaci pięknych zabytków. Tym razem nie wszystko zobaczyliśmy, ale to co udało nam się obejrzeć jest wystarczające do polecenia. Biecz potrafi zachwycić zdecydowanie piękną starówką, a widok z wieży ratuszowej jest imponujący.

Reklamy

2 myśli w temacie “Polskie Carcassonne – małopolski Biecz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s