VI Pogórzańskie Święto Wina i Miodu w Gromniku

Po raz pierwszy o Pogórzańskim Święcie Wina i Miodu usłyszeliśmy w tamtym roku. Stwierdziliśmy, że warto pojechać i przekonać się co lokalne winnice mają do zaoferowania. Po roku powróciliśmy i jesteśmy przekonani, że za rok znów nas tam nie zabraknie. Święto odbywa się w Gromniku, który można nazwać winną stolicą powiatu. Działa tu kilka winnic, z których pochodzą wina świecące triumfy na ogólnopolskich konkursach winiarskich. 

IMG_0449

Na początek opowiemy Wam kilka słów o Gromniku. Gromnik znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim (ok. 25 km od Tarnowa). Gmina Gromnik położona jest w obrębie Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Niemal 25% powierzchni zajmują lasy (głównie mieszane) i tereny zadrzewione.  W wyższych partiach występuje coraz rzadszy jałowiec. Na terenie gminy Gromnik można spotkać rośliny objęte ochroną, m.in. przebiśnieg, sasankę, wawrzynka wilczełyko. Południowa część gminy posiadająca duże walory przyrodnicze przynależy do Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego oraz w mniejszej części do Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

IMG_0327

10 września 2017 r. odbyło się VI Pogórzańskie Święto Wina i Miodu, na którym prezentowane były miody i wina z naszego regionu. Małopolska słynie z lokalnych winnic i bardzo aromatycznych trunków. Tradycyjnie winiarze z wielu lokalnych winnic zaprezentowali swoje najlepsze alkohole, które można było oczywiście degustować.

IMG_0374

IMG_0324

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się miody z lokalnych pasiek – zdrowe, smaczne i podobno wolne od zanieczyszczeń. Można było także spróbować pysznego piernika – na bazie lokalnego miodu, oczywiście.

IMG_0445

IMG_0444

Stoiska wystawowe były bardzo ładnie przygotowane. Nie zabrakło atrakcji towarzyszących, którymi były m.in. pokaz iluzjonisty, występy artystyczne „40% Bluesa” i „Big Party”. Ogólnie widać, że miejscowym władzom zależy na promocji regionu, co bardzo nam imponuje.

IMG_0350

IMG_0354

IMG_0326

Dzięki takim imprezom każdy może dowiedzieć się ciekawostek na temat produkcji wina czy miodu. Wystawcy bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz pasją, a możliwość spróbowania ich specjałów po raz kolejny wywarła nie małe wrażenie.

IMG_0352

Ciężko zdecydować, które wina były najlepsze, bo to kwestia gustu, a może po części znajomości tematyki związanej z winiarstwem.

IMG_0394

IMG_0450

My możemy polecić winnicę Dąbrówkę (Dąbrówka Szczepanowska), która nas urzekła różowym winem półsłodkim „Monarch” oraz białym półwytrawnym „Solaris”. To, które również zapamiętaliśmy pochodzi z winnicy Kowalówka  (Kowalowa, gmina Ryglice) – białe półsłodkie „Letnia Rosa”. Polecamy również zajrzeć do winnicy Akaria w Siemiechowie.

IMG_0351

Przepełnieni słodką wonią winogron oraz miodu wróciliśmy do Tarnowa, już szukając podobnych wydarzeń w regionie. Było pysznie, aromatycznie, wesoło. Próbowaliśmy dokształcić się w temacie winiarstwa, ale nie będziemy oszukiwać – jeszcze długa droga przed nami i wiele kolejnych „winnych” doświadczeń.

 

Reklama

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s