W stronę jesiennego słońca

Zachęcony pasją do górskich wycieczek mojej towarzyszki, znowu zapragnąłem pokazać jej magiczne miejsce, z którego rozciąga się przepiękny widok od Małych Pienin, przez Beskid Sądecki, L’ubovnianską Vrchovinę, aż po Pieniny Właściwe i Tatry. Wiedząc, że jesień jest porą wyjątkową pod względem bajecznych wschodów słońca, postanowiłem wyciągnąć ją na Trzy Korony.

Długo nie musiałem zachęcać mojej towarzyszki. Jej zachwyt w oczach na samą myśl, że znów zobaczy góry, zmotywował mnie podwójnie.

Wybrałem trasę prowadzącą ze Sromowców Niżnych. Zaopatrzeni w latarki, podążyliśmy żółtym szlakiem w stronę całkowitej ciemności. Minęliśmy Schronisko PTTK Trzy Korony. Naszym krokom towarzyszył delikatny szum potoku.

Czułem, że moja towarzyszka nie może doczekać się wyjścia na szczyt i obejrzenia tego niecodziennego spektaklu z morzem mgieł i słońcem w roli głównej. Byłem przekonany, że to będzie najpiękniejszy wschód słońca, jaki do tej pory widziała.

IMG_0609

Pod Przełęczą Szopka naszym oczom ukazało się przepięknie rozgwieżdżone niebo. Widok wywarł na nas ogromne wrażenie, jednak by zdążyć na wschód słońca, po krótkiej przerwie na łyk gorącej herbaty trzeba było ruszyć dalej – od tego momentu niebieskim szlakiem.

Od Przełęczy do punktu widokowego dzielił nas zaledwie kilometr szlaku i łącznie 200 m przewyższenia terenu.

IMG_0736Gdy w końcu minęliśmy nieco szpetną metalową konstrukcję, którą w kontekście widoków można by nazwać „schodami do nieba”, na twarzy mojej towarzyszki pojawił się promienny uśmiech i ten charakterystyczny dla niej błysk w oku świadczący o tym, że jest niezmiernie szczęśliwa i zachwycona widokami.

IMG_0729

Z wszechobecnego morza mgieł gdzieniegdzie „wystawały” zazielenione szczyty gór, niczym małe wyspy.

IMG_0618

IMG_0620

Powoli wynurzające się nad horyzont słońce powodowało jeszcze większą ekscytację, która niwelowała odczucie coraz większego zimna.

IMG_0626

IMG_0659

Pierwsze mrugnięcie porannego słońca zwiastowało rozpoczęcie się prawdziwego spektaklu. Wszech otaczające morze chmur, poprzecinane wyspami górskich szczytów sprawiało wrażenie obecności w całkiem innym, jakby bajkowym świecie.

IMG_0666

IMG_0708

Po reakcji mojej towarzyszki wywnioskowałem, że z każdą minutą znikało całe zmęczenie związane z podejściem na szczyt, a w zamian pojawiła się radość w oczach niczym u Willy Wonki w fabryce czekolady.

IMG_0635

Byłem szczęśliwy widząc u mej towarzyszki radość i wdzięczność za „wyciągnięcie” w środku nocy, pomimo zmęczenia i wcześniejszej frustracji. Ale jeszcze cudowniejsze było wspólne dzielenie zachwytu nad pięknem przyrodniczych zjawisk. Mam to szczęście, że moja towarzyszka ma tą samą wrażliwość nad potęgą natury.

IMG_06891

Na zachodzie widoki też były piękne…

IMG_0651

IMG_0734

…a na południu roztaczał się piękny widok na Tatry.

IMG_0648

Naładowani pozytywną energią zaczerpniętą z idealnego wschodu słońca, jeszcze raz spojrzeliśmy na platformę na Okrąglicy, a następnie zaczęliśmy schodzić.

IMG_0728

Podczas schodzenia moja towarzyszka zachwycała się trasą. W końcu teraz mogła zobaczyć ją w całej okazałości.

IMG_0826

IMG_0833

Idąc do  Schroniska PTTK „Trzy Korony” na śniadanie, natrafiliśmy na piękną mgiełkę, która nas już ostatecznie pożegnała.

IMG_0876

IMG_0915

Chmury były już coraz wyżej i trochę współczuliśmy mijanym ludziom, bo widoczność na szczytach była coraz mniejsza.

IMG_0942

Natomiast na kawę wybraliśmy się  do Szczawnicy, w której znajduje się kameralna i przytulna kawiarnia Eglander.

 

Do aromatycznego cappuccino zamówiliśmy tiramisu oraz ciasto pomarańczowe, które było przepyszne. Delikatny, mocno pomarańczowy krem, z dodatkiem aromatycznego musu idealnie pasował do czekoladowego ciasta.

 

 

 

 

Reklamy

12 myśli w temacie “W stronę jesiennego słońca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s