Ołomuniec w świątecznej odsłonie – bożonarodzeniowa magia

O wyjeździe do Ołomuńca myśleliśmy już od dłuższego czasu. Gdzieś czytaliśmy, że jest to piękne czeskie miasto z cudownymi zabytkami i zjawiskową starówką.Grudzień to magiczny okres, w którym w wielu miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Dlatego nie zastanawialiśmy się za długo – wyjazd do Ołomuńca został przesądzony. Wraz ze zbliżającym się grudniem nasza ekscytacja wyjazdem tylko się zwiększała.

To był bardzo słoneczny i jednocześnie bardzo chłodny dzień. Wiedzieliśmy, że musimy jak najszybciej dojechać do Ołomuńca, by nacieszyć oko klimatem jarmarku bożonarodzeniowego. Po znalezieniu parkingu w Ołomuńcu, wybraliśmy się na zwiedzenie miasta. Ołomuniec okazał się miastem z bardzo dużą ilością imponujących obiektów sakralnych. W pierwszej kolejności zahaczyliśmy o Zamek Ołomuniecki. W 1306 r. zamordowano tu ostatniego Przemyślida, króla Czech Wacława III. Dawny zamek Przemyślidów położony jest na wzgórzu św. Wacława. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano, na skutek czego nowo powstałe budynki sakralne w większości zatarły ślady jego dawnej wielkości. 

Najważniejszą część zamku stanowi dziś gotycka katedra św. Wacława wraz z częściowo zachowanym Pałacem Biskupim z cennymi architektonicznie oknami w stylu romańskim. Po stronie południowej katedry, przy Placu św. Wacława, dochowały się jeszcze fragmenty murów obronnych należących do dawnego zamku. Bardziej okazale resztki zamku prezentują się od strony północnej i północno-wschodniej. W dawnym Domu Kapituły mieści się dzisiaj Muzeum Archidiecezjalne. 

IMG_0076 (533x800)

Dwu wieżowa fasada katedry św. Wacława jest nieodłączną częścią panoramy miasta. Trzecia wieża o wysokości 100,65 m jest najwyższą wieżą kościelną na Morawach a drugą najwyższą w Czechach. Trójnawowa budowla w typie halowym mieści się w obrębie pierwotnego średniowiecznego układu. Budowa katedry rozpoczęła się w latach 1104-1107. Katedra była wielokrotnie przebudowywana. 

Spod katedry podążyliśmy w stronę wczesnobarokowego Pałacu Arcybiskupiego, który należy do najcenniejszych zabytków na Morawach. Układ przestrzenny pałacu tworzony jest przez siedem dwukondygnacyjnych skrzydeł, które otaczają dwa podłużne dziedzińce. Fasadę frontową wzbogacono o trzy monumentalne portale. Układ wnętrz wraz z monumentalną klatką schodową podkreślają pałacowy charakter budowli. We wnętrzach zachowały się oryginalne barokowe sztukaterie. Wnętrza dostępne są dla zwiedzających, jednak po wcześniejszym kontakcie i wyłącznie w większych grupach. 

Następnie mijając przepiękny Kościół Rzymskokatolicki Pw. Marii Panny Śnieżnej oraz Kaplicę św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, podążyliśmy w stronę zabytkowej części miasta, składającej się z Górnego oraz Dolnego Rynku, na których znajdują się przepiękne, zabytkowe kamienice z elewacjami pełnymi cudownej sztukaterii.  Starówka wywarła na nas oszałamiające wrażenie. IMG_0092 (533x800)IMG_0103 (531x800)

IMG_0188 (533x800)

Nie dość, że budynki są tu wyjątkowe, to jeszcze znajdujący się tu jarmark bożonarodzeniowy jest wprost magiczny! Przepiękny budynek ratusza znajduje się w centralnej części Górnego Rynku. To co nam spodobało się najbardziej, to niesamowite świąteczne oświetlenie ratusza. Wzniesiono go w XIV w. i wielokrotnie rozbudowywano. Do dziś zachował wiele elementów gotyckich. Jest naprawdę piękny. IMG_0113 (533x800)

Na północnej fasadzie ratusza znajduje się astronomiczny zegar. Umieszczony jest w ostrołukowej niszy o wysokości 14 m. Swój obecny wygląd zegar zawdzięcza przemianom społecznym w latach 50-tych XX w. Dekoracja mozaikowa składa się z medalionów umieszczonych po bocznych stronach niszy, które przedstawiają prace charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy roku. Łuk niszy natomiast wypełnia motyw tradycyjnej konnej procesji (cz. Jízda králů). W części dolnej umieszczono portrety reprezentujące przedstawicieli klasy robotniczej. Naszym zdaniem zegar jest jeszcze piękniejszy niż ten w Pradze.

IMG_0155 (533x800)

IMG_0153 (533x800)

Kolumna Trójcy Prze-najświętszej to jedna z dominant ołomunieckiej starówki, która wprawia w prawdziwy zachwyt. Wysokość kolumny sięga 32 m, a w jej wnętrzu znajduje się udostępniana sezonowo kaplica. Bogata dekoracja rzeźbiarska składa się z 18 posągów świętych, 12 figur Niosących Światło oraz 6 płaskorzeźb z półfigurami apostołów. Grupa Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny umieszczona jest w środkowej części kolumny, zaś na jej wierzchu znajdują się dwie grupy Trójcy Przenajświętszej.

IMG_0143 (533x800)

Wyjątkowym zabytkiem Ołomuńca jest zespół sześciu barokowych fontann. Wielkie kamienne fontanny ozdobiono rzeźbami, które przedstawiają motywy z mitologii antycznej. Do dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Zespół barokowych fontann uzupełnia nowoczesna Fontanna Ariona.

IMG_0161 (800x533)

2018-12-06 (800x533)

W roku 2007 doszło do uroczystego odsłonięcia kolejnej fontanny zwanej Źródło Wody Żywej, znajdującej się na dziedzińcu przed kaplicą św. Jana Sarkandra.  

Charakterystyczna jest także pochodząca z XVIII w. Kolumna Maryjna, którą wzniesiono w środkowej części Dolnego Rynku dla upamiętnienia ofiar zarazy morowej.

IMG_0167 (800x534)

Nasze zainteresowanie wzbudził oczywiście ołomuniecki jarmark bożonarodzeniowy. Jarmark nie należy do największych, za to z całą pewnością do naj-piękniejszych. Przecudne drewniane chatki, niesamowicie ozdobione niezliczoną ilością lampek zapraszają do zakupów. Kilka stoisk oferuje naprawdę piękne i kuszące ozdoby świąteczne.

Gdzie indziej z oddali czuć zapach przypraw korzennych, które dodane są do przecudnych słodkich pierników zdobionych lukrem.  Na innych stoiskach można kupić inne słodkości. Tuż obok można zaopatrzyć się w cudne świąteczne stroiki, drewniane ozdoby choinkowe. Gdzieś ze sceny rozbrzmiewa dźwięk kolęd. W powietrzu unosi się woń przeróżnych potraw. 

IMG_0599 (533x800)

IMG_0604 (533x800)

Aromatyczny, świąteczny punč podawany na wiele sposobów, rozgrzewa zziębniętych ludzi. My próbowaliśmy tego ołomunieckiego, ale nie brakuje tu wersji francuskich, wiedeńskich i in.

Nam w szczególności przypadły do gustu granatowe oficjalne kubeczki na grzańce, które wręcz urzekają swym wyglądem.  Taki kubek kosztuje 50 Kc.

IMG_0195 (531x800) 

Świąteczne oświetlenie wręcz hipnotyzuje. Gdyby tylko Ołomuniec był jakieś 300 km bliżej Tarnowa, to jeździlibyśmy tam codziennie. W porównaniu do niektórych jarmarków brak tam kiczu i bylejakości. Przewidziano także atrakcje dla najmłodszych, jak np. śliczna karuzela.

IMG_0151 (800x533)IMG_0163 (800x533)

Jedyną atrakcją, na którą nie udało nam się załapać, zresztą nie po raz pierwszy,  jest sypiący z nieba biały puch. Od 4 lat polujemy na jarmark przyprószony śniegiem  i niestety do dziś się to nie udało. Cóż, może innym razem…IMG_0132 (533x800)

Starówka obfituje w przepiękne kamienice. Zarówno na Rynku Dolnym, jak i Górnym nie brak zabytkowych budynków, które wyglądają imponująco. Na obszarze Dolnego Rynku wyróżnić można m.in. trzykondygnacyjną Kamienicę Pod Czerwonym Wołkiem. Wzniesiona została na gotyckich fundamentach dwóch starych kamienic. W tylnej części parteru zachowały się renesansowe i klasycystyczne sklepienia, natomiast w wysokiej sieni znajduje się sklepienie barokowe, pochodzące prawdopodobnie z okresu po pożarze miasta w 1709 r. W latach 80-tych XIX w. fasadę frontową poddano neorenesansowej przebudowie. Pod współczesną nazwą kamienica znana była już w  XVII w., kiedy mieścił się w niej słynny zajazd, gospoda, a od 1997 restauracja. Swoją nazwę kamienica zawdzięcza rzeźbie głowy czerwonego wołka, która umieszczona jest nad wejściem do budynku.

Renesansowy Pałac Hauenschilda zbudowany został około 1583 r. przez rodzinę Hauenschildów. Przestronna budowla o trzech kondygnacjach znajduje się na rogu ulicy Lafayetta i Dolnego  Rynku. Na jej miejscu znajdowała się dawniej gotycka kamienica, z której zachowały się jedynie sklepienia. Z epoki renesansu zachowała się przestronna tzw. wysoka sień przykryta pierwotnym renesansowym sklepieniem oraz fasada bogato zdobiona rzeźbami. Wykusz udekorowano motywami zaczerpniętymi  z Metamorfoz Owidiusza. Na początku XVIII w. fasadę frontową poddano barokowej przebudowie, natomiast najwyższa kondygnacja to współczesna nadbudowa.IMG_0179 (533x800)IMG_0171 (800x533)

Pałac Petrasza znajduje się przy Górnym Rynku naprzeciwko Kolumny Trójcy Przenajświętszej. Pałac przebudowano z dwóch gotyckich kamienic, najpierw w stylu renesansowym, później barokowym. Budowla pałacu posiada wewnętrzny dziedziniec otoczony renesansowymi arkadami. Dzięki barokowej przebudowie pałac uzyskał charakter reprezentacyjnej rezydencji.IMG_0144 (533x800)

Renesansowy Pałac Edelmanna usytuowany jest w północnej pierzei Górnego Rynku. Zbudowany został w latach 1572-1586. Budowla o dwóch kondygnacjach ma bogato zdobioną elewację. Nad zamurowanymi loggiami umieszczono ornamenty roślinne, zaś stylobaty udekorowano płaskorzeźbami ukazującymi sceny oparte na motywach biblijnych. Przy wejściu  znajduje się herb Edelmannów.

IMG_0137 (533x800)

Na koniec wypiliśmy kawę w kawiarni  Cafe Mahler. Aromatyczna kawa idealnie sprawdziła się przed dalszą podróżą. Deser został wchłonięty w kilka minut. Po obsłudze pozostanie miłe wspomnienie, więc przy następnej wizycie w Ołomuńcu na pewno tu wrócimy.IMG_0620 (533x800)

IMG_0632 (800x533)

IMG_0618 (800x534)

Jeszcze raz przeszliśmy się po rynku, zaglądając po raz ostatni do jarmarcznych straganów w poszukiwaniu jakiś skarbów, które można przywieźć do domu…

Nie odmówiliśmy sobie jeszcze jednego grzańca. Dla dzieci oraz kierowców są także wersje bezalkoholowe, z dodatkiem owoców lub żelków. IMG_0614 (533x800)

IMG_0605 (533x800)

IMG_0585 (800x533)

IMG_0588 (800x533)IMG_0586 (533x800)

Nasz pobyt w Ołomuńcu powoli dobiegał końca. Czekała na nas kolejna przygoda, tym razem z Brnie. Nie spodziewaliśmy się, że aż tak smutno będzie nam wyjeżdżając z niepozornego Ołomuńca.

Reklama

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s