Kamienie Brodzińskiego – skalne ostańce w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym

To, że nie trzeba ruszać się daleko od domu, żeby zobaczyć coś zaskakującego wiedzieliśmy od zawsze. W zasadzie to właśnie po to m.in. stworzyliśmy naszego bloga.

Pogoda nie rozpieszczała nas tego dnia. Trochę słońca, trochę deszczu ze śniegiem, a na deser Junior totalnie niewyspany a przez to w złym humorze. Zanim się obejrzeliśmy było już grubo po 13-stej. Stwierdziliśmy, że to ostatni moment na wyjazd za miasto. Spakowaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy dla Juniora i wyruszyliśmy w stronę Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Musimy przyznać, że ma on dużo do zaoferowania. My wybraliśmy ostańce skalne, bo przypominają nam jak świat zmieniał się na przestrzeni mln lat, no i w dodatku dojście do nich nie zajmuje dużo czasu.

Pomnik przyrody nieożywionej Kamienie Brodzińskiego – bo o nich mowa – znajduje się w gminie Lipnica Murowana (woj. małopolskie, powiat bocheński), na pograniczu Lipnicy Górnej i Rajbrotu. Kamieni, a raczej ostańców szukać należy w szczytowych partiach wzgórza Paprotna, zwanego czasem Paprotną Górą (436 m n.p.m.).

Wokół Kamieni Brodzińskiego poprowadzona została ścieżka spacerowo-przyrodnicza o długości 1 km. Zaczyna się i kończy przy drodze wojewódzkiej, w pobliżu wzgórza Paprotna.  Ścieżka, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą odkryć tam gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych, podstawowe pojęcia związane ze zbiorowiskami leśnymi, budowę i genezę skał tworzących pomnik przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego” oraz życie i twórczość „patrona” pomnika – Kazimierza Brodzińskiego.

Nas zawsze zachwycają lasy… Drzewa i ich charakterystyczny zapach i szelest. Nie wszędzie jednak w tak zjawiskowy sposób uwidocznione są korzenie. Junior póki co jeszcze takimi niuansami nie zachwyca się, jednak wciąż niezmiennie w leśnych klimatach odpoczywa i zdaje się być mocno wyluzowany.  

Kamienie Brodzińskiego stanowią grupę 9 bardzo interesujących skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Należą do najbardziej okazałych skał piaskowcowych na Pogórzu Karpackim. Zbudowane są z piaskowców formacji istebniańskich dolnych.

Powstały ponad 65 mln lat temu w znajdującym się tu morzu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat, głównie w okresie zlodowaceń nastąpiła erozja skał, której oprzeć się mogły tylko najtwardsze ich części, tworząc ostańce. To niby takie nic, a jednak coś wyjątkowego – pozostałość po przeszłości.  

PSX_20210201_202041

I choć morza już tu dawno nie ma, to znajdziemy tu m.in. „Okręt” – najdalej wysunięty ku zachodowi i wydłużony ostaniec, czy „Wielki Kamień” o wysokości 6-10 m Swoim kształtem przypomina szeroką basztę. Jego ściany są bardzo strome – pionowe, lub przewieszone, czyli wychylone od pionu na zewnątrz. Tylko od wschodniej strony tworzy stopnie, po których bez większych trudności można wspiąć się na jego płaski niemal wierzchołek.

Nam dość mocno przypadło do gustu to tajemnicze skalne okno i potęga natury, która je stworzyła. 

Nie bez powodu ostańce nazwano Kamieniami Brodzińskiego. Kazimierz Brodziński w swojej młodości bardzo często przychodził w to miejsce, by w swojej samotni popadać w zadumę. Doceniając wielki patriotyzm Brodzińskiego, jego umiłowanie do rodzinnej ziemi, grupa działaczy bocheńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego postanowiła nazwać ostańce jego imieniem. 

Ścieżka wiedzie przez las, nie powinna nikomu przysporzyć żadnych trudności. Pod kamienie da się wyjechać  wózkiem – chociaż wystające korzenie mogą lekko utrudniać drogę. My woleliśmy wziąć Juniora w nosidło.

Dojazd do Kamieni Brodzińskiego jest prosty.  Jadąc drogą Lipnica Murowana – Muchówka zobaczyć można duży drewniany kompleks hotelowo-gastronomiczny “Hotel i Gospoda pod Kamieniem Brodzińskiego”. Możemy tutaj zaparkować samochód. Z tyłu lokalu rozpoczyna się oznakowana leśna ścieżka prowadząca do Kamieni Brodzińskiego. 

W najbliższym czasie cyklicznie zamierzamy opisywać Wam okoliczne atrakcje. Już niedługo pokażemy Lipnicę Murowaną. 

8 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s