Nowy Jiczyn – największe atrakcje czeskiego  miasta kapeluszy

Bogata, zadbana architektura, średniowieczny układ miasta z jednym z najpiękniejszych rynków w całych Czechach, tradycje związane z kapelusznictwem. Dodamy do tego zieloną oazę niedaleko centrum miasta i malownicze otoczenie Podbeskidzia. Na skraju Bramy Morawskiej odkryliśmy kolejne miasteczko warte odwiedzenia. Czechy już tak mają – małe miasta nie zawodzą.

Nowy Jiczyn (czes. Nový Jičín) położony jest na południowym skraju Bramy Morawskiej w otoczeniu malowniczego Podbeskidzia – zaledwie 50 km od Cieszyna. Miasto najprawdopodobniej powstało w II poł. XIII w. Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących z Polski i Śląska do Czech i Węgier sprzyjało rozwojowi miasta.

Powiadają, że miasto zabytkami stoi. Nie bez przyczyny, bo w mieście w 1967 r. powstał Miejski Rezerwat Zabytków. Nowy Jiczyn stanowi jeden z najlepszych przykładów zachowanego do dziś średniowiecznego miasta.

Nowy Jiczyn może poszczyć się jednym z najpiękniejszych rynków w całych Czechach. Regularny kwadratowy rynek – plac Masaryka (Masarykovo náměstí) otaczają niezwykłej urody kolorowe kamienice z podcieniami, reprezentujące głównie wczesny barok.  

Niemal każda kamienica ma swój urok, a ich elewacje w pastelowych kolorach nadają wyjątkowego uroku. Będąc w Nowym Jiczynie najprawdopodobniej zwrócicie uwagę na renesansową kamienicą z dwupiętrową loggią. Zwana jest Starą Pocztą.

Naszą uwagę przykuła niebieska kamienica, z rokokową fasadą z 1913 r. Fasadę zdobi posąg anioła. W kamienicy przez prawie 300 lat znajdowała się apteka, której jednak nie uświadczycie już tutaj. We wnętrzach kamienicy urządzono  kawiarnię.

Klimatyczny wygląd rynku dopełnia widoczna wieża kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W Nowym Jiczynie niestety w zieleń na rynku nie inwestują, za to wody tu nie braknie. Z tego akurat cieszył się nasz Junior, który biegał od fontanny do fontanny.

Na środku rynku dostrzec można kolumnę morową, pochodzącą z XVIII w. oraz kamienną fontannę z  rzeźbą tańczącej pary w strojach ludowych.

Na rynku znajduje się także  fontanna czasu, składająca się z 9 wodotrysków, wyrzucających wodę wprost z płyty rynku.

 Na płycie rynku znajduje się także rzeźba i fontanna św. Mikołaja. 

Najbardziej pokaźnym (choć naszym zdaniem nie najpiękniejszym) budynkiem na rynku jest renesansowy ratusz, ozdobiony wieżą zegarową i galerią. Jest to dwuskrzydłowy budynek narożny o trzech kondygnacjach. Jak niemal każdy budynek na rynku, także ratusz posiada swoje podcienia z półkolistymi arkadami.

Według jednej z legend miasto swoją nazwę wzięło od imienia pięknej córki właściciela starojiczyńskiego zamku – Jitky, która chcąc uratować małego chłopca, ruszyła do walki z niedźwiedziem. Przed zranionymi rozwścieczonym zwierzęciem obronił ją pasterz – jej przyszły mąż. W miejscu, w którym została uratowana, Jitka ufundowała kapliczkę. Obok niej mąż zbudował zamek myśliwski, poświęcony Jitce, czyli Jitczn, później zwany Jiczín. 

Będąc w Nowym Jiczynie, można rozglądnąć się za kawiarnią. My wybraliśmy tą z najlepszym widokiem na rynek.

Niektóre miejsca słyną z sadów, inne z winorośli. W innych produkowało się wiklinowe kosze. Tu, w Nowym Jiczynie tworzone były kapelusze. Miasto od wieków bogaciło się na produkcji sukna. O bogactwie miasta świadczyć może fakt, że w 1558 r. było w stanie wykupić się z poddaństwa. XIX w. dał impuls do powstania wielkich zakładów włókienniczych, dzięki którym miasto do dziś określane jest mianem „miasta kapeluszy”. Interaktywną wystawę kapeluszy znajdziecie w Centrum dla Zwiedzających Nowy Jiczyn zlokalizowanym w jednej z kamienic przy rynku.

Ozdobą Nowego Jiczyna jest niewątpliwie renesansowy Zamek Żerotyńskich z XVI w. (powstały w miejscu, w którym niegdyś znajdował się XIV w. gotycki zamek). W jego wnętrzach działalność prowadzi Muzeum Nowego Jiczyna. W muzeum Nowego Jiczyna znaleźć można wystawę rozwoju mody kapeluszniczej, ściśle związanej z historią miasta.

Nocowaliśmy w hotelu Praha B&B. Z zewnątrz budynek wygląda okazale i przypomina o latach, w których niewątpliwie błyszczał. Przełom XIX i XX w., to początek historii secesyjnej kawiarni i restauracji  Heinrichshof, której fasada przypomina o tym, że wybudowano ją w 1899 r. Właściciel Heinrich Hohl w 1907 r. rozbudował ją o modernistyczną przybudówkę służącą jako hotel wg projektu znanych wiedeńskich budowniczych – Huberta i Franza Gessnerów. Pałacowe, bogate wnętrza zniszczyła jednak wojna. Pokoje są jednak dość skromne – za to czyste. Śniadania serwowane na miejscu są bardzo smaczne. W dodatku obsługa chętnie uzupełnia braki. Pomimo, że po covid-19 nie było śladu, to kawiarnia była zamknięta, a szkoda, bo budynek jest naprawdę imponujący. Hotel ponownie otwarto w 2015 r.

Nie tylko kamienice przy rynku są ładne. Ulica 5 kvetna (5 Maja – gdyby ktoś szukał w googlach), obfituje w kamienice z podcieniami. W jednej z nich urządzono Vinotekę. Można tu zakupić czeskie wina.

Bardzo klimatycznym zaułkiem miasta są okolice wspomnianego wcześniej kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ul. Kościelna przypadła nam do gustu. W ogóle spokój miasteczka bardzo dobrze na nas oddziaływał.

Z kolei obok kościoła, po stronie południowo-wschodniej miasta, znajduje się sześcioboczna baszta, która reprezentuje zachowaną część murów miejskich wybudowanych w 1613 r.

Uwagę przykuwają Park Smetanowy Sady i kościół pielgrzymkowy Matki Bożej Bolesnej, zwany także Kaplicą Hiszpańską.

Nowy Jiczyn, to miasto, które zwiedzicie w kilka godzin. Jest idealnym przystankiem w dalszej drodze. Niedaleko znajdziecie też urokliwy Sztramberk, o którym nie tak dawno temu pisaliśmy, Ołomuniec, czy cudowny Cieszyn.

Reklama

2 Comments

  1. Junior w swoim żywiole! Jak ja lubię czytać Wasze fotorelacje z tych mało popularnych miejsc, które odkrywam wirtualnie. Wybieram się na trip po Czechach i już mam upatrzone miejscówki dzięki Wam 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s