Rezerwat Prządki – tajemnice zaklęte w skałach

Każde miejsce na ziemi ma swoją historię. Z wieloma związane są legendy. Ale nic nie wygląda równie tajemniczo jak wzniosłe skałki pośród szumiących drzew. A teren o którym mowa jest wyjątkowo zacny – na spacery w każdym wieku, z dziećmi i bez dzieci też. Do opowiadania o regionie, do zwiedzania i smakowania. Mowa oczywiście o rezerwacie przyrody Prządki.

Jeśli chcecie dostać się do rezerwatu autem, to warto pamiętać, że główny parking oddalony jest od  Rezerwatu „Prządki” o ok. 500 m – jest dość spory, więc miejsca nie powinno zabraknąć. Jest też drugi parking po drugiej stronie Rezerwatu przy ul. Pelczara, który nie grzeszy wielkością, ale znajduje się przy samym wejściu do rezerwatu. Zmieści się tu dosłownie kilka samochodów. W weekendy ciężko będzie więc zaparkować, chyba, że przyjedziecie wcześnie rano lub nieco później, w porze obiadowej.

Rezerwat znajduje się w gminie Korczyna, na północ od Krosna – pomiędzy Korczyną a Czarnorzekami. Skałki wieńczą szczytową partię wzgórza o wysokości 526 m n.p.m., a dzięki łagodnemu ukształtowaniu terenu, obejście rezerwatu nie powinno sprawić większych kłopotów.

Rezerwat Przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego, to idealne miejsce dla osób, które doceniają piękno przyrody i nie mają zbyt dużo czasu wolnego. Utworzony został w 1957 r. i obejmuje teren leżący w gminie Korczyna. Położony jest w obrębie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.  Obszar chroniony zajmuje  13,63 ha.

W Prządkach znajduje się zespół ostańców skalnych (skały te sięgają nawet ponad 20 m), zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, miękkich łupków eoceńskich, które pod wpływem erozji stworzyły swoje oryginalne kształty. Skał jest tu sporo, są zgrupowane w czterech skupiskach. Ich kształty to w większości wyniosłe maczugi przekraczające niekiedy 20 m wysokości.

Natura oraz czas nadały niektórym nieco inny kształt – są tu także  formy płaskie, bryłowe poprzedzielane szczelinami rozwierającymi się ku górze. Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy – m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt, Zbój Madej.

W grupie skał zwanych Prządką-Matką występuje jedna z najwyższych skałek w całym rezerwacie, która ciągnie się przez ok. 30 m i ma 18 m wysokości.

Podobno nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, wg której, okoliczne dziewczęta pochodzące z Korczyny zakochały się w tym samym młodzieńcu. Jego serce miała zdobyć ta, która jako pierwsza uprzędzie nici na odzież ślubną. Dziewczęta przędły więc len w dni świąteczne, za co zostały ukarane i przemieniły się w skały. My legendę traktujemy nieco z przymrużeniem oka, ale na pewno skały te nie jedno widziały i słyszały w całej historii swego jestestwa.

Okolica obfituje w smacznie doznania. Znajdziecie tu jedną z najlepszych pijalni czekolady, którą opisywaliśmy dawno temu. Na miejscu znajdziecie fontannę czekolady, spływającą niczym wodospad, gdzieś na sali usłyszycie pędzącą ciuchcię… O wszystkim poczytacie tutaj.

Niedaleko, w Komborni znaleźć z kolei można wyśmienite polskie wina. Winnica Widokowa, bo o niej mowa – jak sama nazwa wskazuje – oferuje przepiękne widoki, przy których rozkoszowanie się lokalnym winem staje się kuszącym, relaksacyjnym doznanie. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to koniecznie zajrzyjcie do nich na FB: https://www.facebook.com/widokowa

No i okoliczne panoramy też potrafią zaskoczyć…

Nie zapomnijcie także o pięknym Krośnie, do którego warto zajrzeć nie tylko na chwilę. Jeśli chcecie wiedzieć nieco więcej o mieście i jego najpyszniejszej kawiarni, to zajrzyjcie do naszego wpisu właśnie tutaj.

Mamy też krótki przewodnik o krośnieńskich restauracjach. Znajdziecie tam również historię Zamku Kamieniec, który znajduje się bardzo blisko Rezerwatu Przyrody „Prządki”. Zamek możecie znać z „Zemsty” Aleksandra Fredry. Z resztą sami zobaczcie tutaj.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s