Albańska Szkodra – góry, jezioro, historia w jednym mieście

Albania, to państwo, które wzbudza w nas mieszane uczucia. Z jednej strony wielokulturowe miasta, bogate kurorty, z drugiej wojenne zniszczenia i ubóstwo na ulicach. Nad brzegiem jeziora Szkoderskiego, niemal u podnóża Alp Albańskich (Gór Dynarskich), znajdziecie piękne górzyste krajobrazy, zamek Rozafat, miasto z pomnikiem Matki Teresy z Kalkuty, deptakiem, na którym nie brak budynków, które imponują, i przy których inne całkiem niszczeją. Znajdziecie też kościoły i meczety, które współistnieją w niedalekiej odległości.

Szkodra to jedno z najważniejszych miast Albanii, które istniało już w IV w. p.n.e. Miasto w całej swojej historii okupowane było wielokrotnie, począwszy od Rzymian, przez Serbów, Wenecjan i Turków.

To jedno z tych miast, w których wyczuwa się harmonię pomiędzy różnymi religiami – tuż obok siebie istnieją kościoły katolickie i meczety.

Główną atrakcją Szkodry jest zamek Rozafat. Wg legendy nazwa zamku pochodzi od imienia pewnej kobiety Rozafy, która podobno została tu zamurowana żywcem – w zamian za zagwarantowanie, że zamek nie ulegnie zawaleniu. Ze względu na strategiczne położenie na podmokłym terenie pomiędzy rzekami – Buną i Drin, stanowił fortecę trudną do zdobycia.

Do dziś zachowały się fragmenty fortecy, z której rozpościera się widok na miasto oraz jezioro. Podobno nie ma lepszego miejsca na oglądanie zachodzącego słońca.

Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Bałkanach. Położone na granicy między Albanią, a Czarnogórą, stanowi ważną ostoję dla różnych gatunków ptaków.

Po stronie albańskiej znajduje się ok. 1/3 jeziora, reszta należy do Czarnogóry. My akurat nad jeziorem nocowaliśmy. Niestety przyjazd w środku nocy nie zaowocował wieczornymi zdjęciami. Na spacer wybraliśmy się dopiero po śniadaniu. Najbardziej urzekły nas górzyste krajobrazy, które są stąd bardzo dobrze widoczne.

Co do samego miasta, znalezienie parkingu nie należy tu do najłatwiejszych zadań. Określilibyśmy to jako swoiste wyzwanie. Przy Rruga Vaso Kadia między budynkami znaleźć można kilka miejsc na płatnym parkingu, który nieco odstrasza. Postój w rozsądnej cenie zapewniają tu tubylcy…

Fragment starego miasta zrobił na nas duże wrażenie. Będąc w mieście na pewno traficie na ulicę  Kole Idromeno.

To główny deptak w mieście, przy którym znajdziecie mnóstwo restauracji i kawiarenek. Niska, nieco śródziemnomorska zabudowa dodaje tu uroku.

Przy ulicy zlokalizowany jest słynny Wielki Meczet (Ebu Bekera). Pomimo, że jego rozmiary nie są największe, to w centrum miasta zdecydowanie dominuje.

Pierwotna budowla pochodziła z XVIII w., stanowiąc siedzibę szkoły koranicznej oraz ważny ośrodek życia religijnego. Niestety w okresie rządów Hodży popadł w ruinę. Meczet został odbudowany w 1995 r., dzięki pomocy finansowej z Arabii Saudyjskiej. Dzięki potężnej srebrzystej kopule oraz wielkim półokrągłym oknom, jest widoczny z daleka. Proste wnętrze ozdabiają cytaty z Koranu.

Przy Kole Idromeno znajdziecie także Narodowe Muzeum Fotografii Marubi, które w swych zbiorach zawiera niezwykłe zdjęcia ukazujące historię Albanii.

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, a jak to zwykle bywa z dzieckiem – lody to podstawa, więc na kawę wybraliśmy się do urokliwej kawiarni Stolia Coffeehouse & Brunch.

Junior zajadał  się tu pysznymi lodami, my wypiliśmy bardzo aromatyczną kawę i zjedliśmy wyjątkowe ciasto typu brioche. Z resztą uratowały nas podczas dalszej drogi – Junior zjadł całą bułeczkę, ochoczo wcinając zatopione w niej rodzynki.

Miejsce oceniamy bardzo wysoko – za jakość, klimat, ogólny wystrój i bardzo przystępne ceny.

Atrakcją Szkodry, jak i innych albańskich miast jest pomnik Matki Teresy z Kalkuty. Takich pomników w Albanii nie brakuje. Tu w Szkodrze pomnik także się znajduje – niedaleko meczetu Ebu Bekera. Chociaż Matka Teresa urodziła się w macedońskim Skopju, to właśnie z albańskiej rodziny pochodziła, co wprawia Albańczyków w dumę.

Reasumując, Szkodra to dobre miejsce na kilka godzin. My lubimy takie urokliwe starówki, choć nie ukrywamy, na Bałkanach widzieliśmy też miasta, które posiadają piękniejszą zabudowę i ciekawszy klimat. Z kolei bliskość Jeziora Szkoderskiego i tych cudownych widoków powinna Was zachęcić do wizyty i być może dalszej eksploracji Albanii 🙂

Reklama

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s