Ścieżka przyrodnicza w koronach drzew w Starym Sączu

Mini ścieżka w koronach drzew, uspakajający, kojąco działający na zmysły zapach lasu, łatwość szlaku, położenie w pobliżu Beskidu Sądeckiego, to tylko kilka walorów Leśnego Mola w Starym Sączu. Przede wszystkim Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny, więc przy okazji warto zwiedzić także to urokliwe miasteczko związane z kultem Św. Kingi. Uwierzcie, że nie tylko dzieci pokochają ten region Małopolski.

Leśne molo i ścieżka przyrodnicza w koronach drzew to stosunkowo nowa atrakcja, oddana do użytku dopiero końcem 2021 r. Znajduje się na Miejskiej Górze, niemal w samym sercu Starego Sącza. Miejska Góra od dawna cieszyła się popularnością wśród zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych ze względu na swoje walory przyrodnicze. Znajdujące się tu lasy mają charakter zbliżony do naturalnego. Przeważają sosny, jodły oraz modrzewie europejskie. Nie brakuje tu dębów szypułkowych, klonów jaworów oraz wiązów górskich i buków pospolitych. Miejska Góra to przede wszystkim ostoja wielu gatunków płazów, m.in. kumaka górskiego, żaby trawnej, ropuchy szarej, salamandry plamistej. Stąd też pomysł na ścieżkę przyrodniczą „Szlakiem płazów”, która idealnie współgra z leśnym molem.

Pod Leśne molo nie dojedziecie autem. Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy starosądeckim rynku. Stamtąd w ok. 30 min znajdziecie się na Miejskiej Górze.

Na górze, pośród leśnej przyrody po kolei można odkrywać cykl życia kumaka górskiego – dobrze opisany, umieszczony w pleksi, w 7 kulach przypominających krople rosy, które wyglądają nieco kosmicznie, ale bardzo ciekawie.

Gdy już zaznajomicie się z cyklem życia kumaka, odkryjecie główną atrakcję – leśne molo.

Tutejsza ścieżka w koronach drzew nie należy do najdłuższych. 200-metrowy podest zapewnia jednak atrakcje towarzyszące – ogromny hamak zawieszony nad ziemią, który o dziwo nas wystraszył, jednak dzieci bardzo chętnie skakały po nim.

Na końcu podestu znajduje się platforma widokowa z przeszkloną podłogą – dla tych którzy boją się wejść na hamak to taka alternatywa, żeby zobaczyć, że jest się dość wysoko.

Platforma widokowa zapewnia całkiem niezłe widoki. Zobaczycie stąd panoramę Starego Sącza i rozciągającą się Kotlinę Sądecką. W oddali dostrzec można Poprad wpadający do Dunajca, Nowy Sącz oraz Wzgórza Beskidu Niskiego.

Leśne molo to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Cała ścieżka, wraz z dojściem na górę, zajmie max. trzy godziny. My kochamy takie klimaty, więc nawet bez Juniora bylibyśmy tu szczęśliwi. Zapachu lasu nie da się z niczym innym porównać.

Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania Stary Sącz. Jeśli uda Wam się już zwiedzić miasteczko, zaglądnijcie koniecznie na Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w naszym wpisie o Starym Sączu – kliknijcie tutaj. W tym wpisie podpowiadamy co zobaczyć w Starym Sączu – w okolicach rynku i nie tylko.

Zarówno leśne molo, jak i bobrowisko, to darmowe atrakcje. Spokojnie „zaliczycie” je w jeden dzień, jednak jeśli nie jesteście z Małopolski, to zdecydowanie polecamy zostać tu na dłużej. W okolicy nie brakuje też górskich szlaków turystycznych.

Jeśli zainspirowaliśmy Was do odkrywania Polski, koniecznie zostawcie komentarz 🙂 Dla nas to dodatkowa motywacja do pisania i dzielenia się z Wami naszymi wspomnieniami.

Reklama

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s