Eger – węgierska kraina winem płynąca

Już parę lat temu odkryliśmy, że Węgry są tym państwem, które pokochaliśmy oboje. Jakaś niesamowita aura, przedziwny i wyjątkowy język, cudowni ludzie, Budapeszt i wiele pięknych miast, to znaki rozpoznawcze Węgier. Naszą węgierską opowieść rozpoczynamy od Egeru – miasta win, basenów termalnych i słodkości…

Eger położony jest w północnej części Węgier. Należy do jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast węgierskich. Nie brakuje tu zabytków, piwniczek winiarskich, basenów termalnych, a fani słodkości znajdą tu niejedno miejsce, które na długo pozostanie w ich pamięci.

1-IMG_2846

Niemal z każdej strony Eger otaczają piwniczki winiarskie, w których można zakupić przepyszne i niedrogie wino. Plusem jest także możliwość degustacji wybranych trunków.

1-IMG_2496

Po pierwszych udanych zakupach i znalezieniu bezpłatnego parkingu w samym centrum miasta (darmowego jedynie w niedziele), udaliśmy się na zwiedzanie pięknej starówki.

1-IMG_2500

Punktem wyjściowym był dla nas Plac Istvana Dobo (Dobó tér). Jest to główny plac w Egerze, przy którym znajduje się eklektyczny budynek Ratusza Miejskiego, barokowy Kościół Braci Mniejszych,  pomnik Istvana Dobo – obrońcy zamku w Egerze, fontanna podświetlana wieczorem oraz całe mnóstwo restauracji i kawiarenek. Z placu rozciąga się widok na zamek.

1-IMG_2515

1-IMG_25011-IMG_2564

Uliczki wokół starówki są równie urokliwe, co całe miasteczko. Wszędzie można kupić pamiątki oraz węgierskie wina.

1-IMG_4412

 

Kolejnym punktem był egerski zamek (Egri Vár). Kamienny zamek – twierdza wzniesiony został w XIII wieku za rozkazem króla Béli IV, przerażonego możliwością powtórzenia się scenariusza z 1241 r., gdy wroga armia doszczętnie zniszczyła bezbronne miasto i w pień wycięła prawie wszystkich jego mieszkańców.

1-IMG_2517

1-IMG_2524

1-IMG_2536

1-IMG_2546

Widziany z zamkowego dziedzińca Minaret zdecydowanie przykuł naszą uwagę. Egerski Minaret jest zabytkiem pozostawionym po imperium osmańskim. Z trzech dobrze zachowanych węgierskich minaretów jest najwyższy i w najlepszym stanie. Okupanci tureccy wybudowali go na przełomie XVI/ XVII w. wraz z meczetem, który zburzono w 1841r. Samotna strzelista wieża wznosi się na wysokość 40 m, na której znajduje się taras widokowy. Widok z góry jest imponujący! Należy jednak pamiętać, że Minaret jest wyjątkowo wąski i kręte schody mogą stanowić niedogodności dla osób źle czujących się na małych powierzchniach.

1-IMG_4779

1-IMG_4763

1-IMG_4767

Nadszedł czas zakupów słodkości. I tu zachęcam każdego do spróbowania nieziemsko pysznych słodkości Stühmer. Wyroby cukiernicze Stühmer były znane już za czasów Franciszka Józefa. Jakość produktów jest godna pozazdroszczenia. Firma dba o wszelkie detale – opakowania są bardzo atrakcyjne i od razu przykuwają uwagę. Za każdym razem gdy jesteśmy na Węgrzech kupujemy przepyszne czekolady i czekoladki, odkrywając nowe smaki. Jeśli nie mielibyście pomysłu na prezent z Węgier, to polecamy właśnie słodkości Stühmer – drugich takich nie znajdziecie. Moim zdaniem cena tych słodyczy wcale nie jest wygórowana (za 100 g czekoladę zapłacicie ok. 8-9 zł). Wypatrujcie eleganckich opakowań  i delektujcie się smakiem, o którym ciężko zapomnieć

1-IMG_2888

1-IMG_2893

 

Będąc w Egerze nie sposób przejść obojętnie obok Bazyliki w Egerze…
Została wzniesiona w latach 1831–1837 przez Józsefa Hilda na zlecenie arcybiskupa Jánosa László Pyrkera. Wejście do bazyliki jest ozdobione wspaniałymi rzeźbami świętych: Stefana, Władysława, Piotra i Pawła – dzieło włoskiego rzeźbiarza. Kopuła katedry jest bogato zdobiona i wysoka na 40 m. Elewacja jest podtrzymywana przez wysokie na 17 metrów korynckie kolumny.

1-IMG_2877

1-IMG_4737

1-IMG_4736

Powracając w klimaty typowo winiarskie, pojechaliśmy do Doliny Pięknej Pani (Szépasszony Völgy), gdzie występuje największe skupisko piwniczek i sklepików z winami z okolic Egeru. W okolicznych piwniczkach warto pokusić się o degustację lokalnych win.

Nazwa doliny wywodzi się z legendy o Pięknej Pani, będącej boginią prehistorycznych plemion zamieszkujących teren miasta. Uosabiano ją z późniejszą Wenus, a cześć oddawano składając dary. Inni twierdzą, że nazwano ją tak od przecudnej urody kobiety, która trudniła się sprzedażą wina, czy też w ogóle pięknych nobliwych kobiet z arystokratycznych rodzin, zamieszkujących okoliczne wzgórza.

1-IMG_2849

1-IMG_2866

 

Eger jest idealnym punktem wyjścia do dalszych wojaży. Znajdziecie tu także baseny termalne – nie tylko w mieście, ale także w niedalekiej okolicy.

My powracamy z przepysznymi słodkościami, prawdziwie węgierskim winem, setkami zdjęć i mnóstwem pozytywnych wrażeń.

IMG_3002

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s