Podkarpackie zabytkami bogate -Przemyśl to…

Pierwszy raz w Przemyślu byliśmy przejazdem, jadąc dalej na wschód – do Lwowa. W godzinach porannych krążyliśmy po starówce w poszukiwaniu kantora. Już wtedy wiedzieliśmy, że tu powrócimy, by nieco dłużej nacieszyć oko pięknym układem urbanistycznym Przemyśla.W Przemyślu niemal na każdym kroku znaleźć można zabytki. Liczne pamiątki historii i atmosfera dawnych Kresów powodują, że panuje tu wyjątkowy klimat.

IMG_6469 (533x800)

Śródmieście leży na prawym brzegu Sanu. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamienicami z XVI i XVII w., które w późniejszym czasie były nadbudowywane.

IMG_6486 (533x800)

Najcenniejsze są kamienice w południowej, górnej pierzei z ciągiem podcieni. W większości kamienic przebudowanych w XIX w. zachowały się oryginalne podcienia.

IMG_6648 (800x533)
Uwagę zwraca również sam unikalny pochyły Rynek, na którym stał renesansowy ratusz pochodzący z XVI w., rozebrany w 1812 r. przez zaborców.

IMG_6600 (800x533).jpg

Na płycie rynku zlokalizowana jest ciekawa fontanna z niedźwiadkami. Ufundowana przez przemyskich rzemieślników zdobi przemyską starówkę od 1964 r. Fontanna cieszy się znaczną popularnością wśród turystów, zwłaszcza tych młodszych.

Wielką atrakcją jest Muzeum Dzwonów i Fajek, które mieści się w zabytkowej późnobarokowej wieży zegarowej z XVIII w. (ul. Władycze). Wybudowana została jako dzwonnica planowanej, ale nigdy nie wzniesionej nowej katedry greckokatolickiej. Przez 123 lata wieża była wykorzystywana przez strażaków jako strażnica ogniowa i punkt obserwacyjny. Tradycja produkcji fajek i dzwonów rozpoczęła się w Przemyślu już w XIX w. W ekspozycji jest zakład fajkarski ze starymi sprzętami i narzędziami. Z tarasu, który znajduje się na szczycie wieży, można podziwiać architekturę Przemyśla – niestety przyjechaliśmy trochę za późno i nie dostaliśmy się do środka.

IMG_6483 (533x800)Na Placu Niepodległości znajduje się Pomnik Jana Pawła II. Przedstawia papieża Jana Pawła II siedzącego i trzymającego w ręce Ewangeliarz. Pomnik wykonany został z brązu.

IMG_6484 (800x533).jpg

Panoramę Przemyśla można także oglądać ze wzgórza zamkowego, na którym znajduje się Zamek Kazimierzowski (Al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1) wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego po 1340 r.

IMG_6507 (800x533).jpg

IMG_6504 (800x533)

IMG_6545 (800x533).jpg

Na zamkowym dziedzińcu eksponowane są relikty rotundy i palatium – budowli z okresu panowania Bolesława Chrobrego.

IMG_6524 (800x533).jpg
Zamek gruntownie przebudowany w XVI w. w stylu renesansowym mieści w swoich murach m.in. salę teatralną Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry – najstarszego w Polsce teatru amatorskiego.

IMG_6505 (800x533).jpg

W sąsiedztwie zamku warto odwiedzić pięknie położony Park Zamkowy, którego początki sięgają 1842 r. Kupując bilet wstępu można wejść na dwie baszty zamkowe.

IMG_6577 (533x800).jpg

IMG_6502 (800x533).jpg

Na uwagę zasługuje Archikatedra rzymskokatolicka (Plac Katedralny), którą wybudowano w stylu gotyckim na przełomie XV/XVI w., na miejscu  jeszcze starszej świątyni romańskiej, której  relikty są zachowane w podziemiach. Przebudowana została w XVIII w. w stylu barokowym. Przy archikatedrze pałac biskupi oraz późnobarokowa dzwonnica – Wieża Katedralna o wysokości 71 m. W górnej części dzwonnicy, na poziomie tarcz zegara, znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą miasta.

Uwagę przykuwa także Sobór Św. Jana Chrzciciela (ul. Biskupa J. Śnigurskiego) oraz Kościół Rzymskokatolicki Pw. Św. Marii Magdaleny i Klasztor Franciszkanów (ul. Franciszkańska).

IMG_6488 (800x533)

Będąc w Przemyślu nie można nie spróbować słodkości od cukierni Fiore (ul. Kazimierza Wielkiego). Cukiernia włączona jest do  Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki, a co za tym idzie – posiada w menu tradycyjne regionalne produkty, które są oczywiście certyfikowane. Początki cukierni sięgają 1986 r. i związane są z produkcją tzw. lodów włoskich.

IMG_6646 (800x533)

Cukiernia z zewnątrz wygląda dość niepozornie, natomiast wnętrze zaprasza oryginalnym wystrojem. Spory wybór ciast sprawia, że nie jest łatwo wybrać słodkości dla siebie – co oczywiście jest atutem.

IMG_6640 (533x800)

Znajdziecie tu wyjątkowe lody, torty, ciastka, kawę i różnego rodzaju koktajle. Wszystko zjawiskowo smaczne, wytwarzane z pasją, z najwyższych składników.

My wybraliśmy deser lodowy, kawy mrożone i jeden z tortów dostępnych w ofercie. Kilka słodkości zabraliśmy ze sobą do Tarnowa i znów żałujemy, że mieszkamy tak daleko od Przemyśla.

IMG_6628 (800x533).jpg

Warte obejrzenia są także inne miejsca w Przemyślu, m.in. Dworzec Kolejowy  (Plac Legionów), który jest przykładem przepięknej architektury monarchii austro-węgierskiej. Na dworcu można poczuć namiastkę dawnej atmosfery miast Galicji.

Mury miejskie zachowane w najlepszym stanie we fragmentach przy ul. Basztowej zostały wybudowane w XVI i XVII w. Pod koniec XVIII w. Austriacy nakazali rozebranie otaczających miasto murów. Ten sam los spotkał 9 baszt i 3 bramy wjazdowe do miasta.

Warto zwiedzić także Przemyskie Podziemia stanowiące część pierwotnej zabudowy miasta z czasów średniowiecza. Obecnie udostępnione do zwiedzania są dwukondygnacyjne piwnice znajdujące się głównie pod budynkiem Urzędu Miasta.

Czy naprawdę trzeba się zastanawiać nad wyjazdem do Przemyśla? Przyznajemy całkiem szczerze – Przemyśl pozostaje w naszej pamięci i wciąż nas zachwyca. Przemyśl jest miastem wyjątkowym, w którym znajduje się bardzo dużo atrakcji. Nam pozostaje wrócić i zwiedzić to, czego nie zdążyliśmy przy ostatniej wycieczce. Urzekające kamienice, przepiękne budynki sakralne, wyjątkowe słodkości, skrywające historię podziemia… A może po prostu romantyczny spacer po starówce? Tutaj znajdziecie wszystko za co można pokochać podkarpackie miasto, należące niegdyś do Galicji…

Reklama

12 Comments

  1. Nawet nie wiedziałam, że miasto to związane jest z tradycją produkowania fajek! Nigdy bym na to nie wpadła. Jeszcze tam nie byłam, ale z tego co widzę Przemyśl jest doskonałym przykładem na to, że nie trzeba jechać poza granice kraju żeby zobaczyć coś ciekawego 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s